Akuza për vjedhje, Gjykata e Lartë lë në burg ish-ministrin Spiro Ksera

Gjykata e Lartë le ne burg Spiro Kseren. Trupi gjykues vendosi te refuzoje kërkesën e ish ministrit Spiro Ksera për hetimin në liri, duke lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së Apelit për masën e sigurisë arrest me burg. Ksera depozitoi rekurs më 9 Mars 2016Prokuroria e Tiranës nisi hetimet pas kallëzimit të Kontrollit të Lartë të Shtetit, në raportin e të cilit thuhej se ish ministri Ksera në bashkëpunim me ish-drejtorin e Kabinetit, Kleves Bitro, si dhe zyrtar të tjerë, kanë vjedhur 30 milionë lekë nga buxheti i shtetit.Sipas organit të akuzës kjo shumë financiare, është akorduar dhe janë bërë pagesat për aktivitet të cilat nuk janë zhvilluar si programet për minoritetin, kundër disktimimit të romëve,sfidat për barazi gjnore si dhe projekte për moshën e tretë.

Share on Google Plus

About albania wap

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 comments: